Ponad tysiąc uczestników, głównie przedsiębiorców i samorządowców, weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek na Międzynarodowych Targach Poznańskich dwudniowym Kongresie Odbudowy Ukrainy Common Future. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest jednym z czterech partnerów merytorycznych tego wydarzenia.
„Merytoryka tego kongresu będzie – mogę powiedzieć dosyć odważnie – najlepsza z tego, co do tej pory było zaprezentowane w Polsce. I mam nadzieję, że będzie dobrym drogowskazem dla polskich firm, również dla firm z innych państw w Europie, żeby prawidłowo rozpocząć ten proces współpracy” – powiedział Prezes Zarządu MTP Tomasz Kobierski.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że Polska od pierwszych dni wojny odgrywa rolę hubu dla pomocy humanitarnej i militarnej udzielanej Ukrainie. Wyraziła przekonanie, że nasz kraj będzie również pełnił podobną role przy odbudowie zniszczeń wojennych.
„Dziś, kiedy podmioty gospodarcze z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, czy ostatnio niezwykle żywo obecnej na polskim rynku Korei Południowej, interesują się odbudową Ukrainy, mówią, że ten pierwszy krok będą wykonywać na pewno z Polski. A zatem jest to czas nie tylko do dyskusji, ale też do zawierania konkretnych umów i wzięcia udziału w procesach inwestycyjnych na Ukrainie już dziś” – mówiła.
Emilewicz zapewniła, że w poznańskim kongresie będą uczestniczyć wszystkie organizacje biznesowe reprezentujące przedsiębiorców z Polski i z Ukrainy, działające zarówno na terenie Polski jak i u naszych wschodnich sąsiadów. Dodała, że w spotkaniu planuje wziąć udział prezydent Andrzej Duda.
Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza, jako partner merytoryczny Common Future, zorganizowała i przeprowadzi następujące elementy programu:
SESJĘ PLENARNĄ
- Szanse i zagrożenia dla udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy,
oraz PANELE:
- Polska hubem odbudowy Ukrainy – wyzwania dla logistyki, infrastruktury i transportu;
- Polska hubem odbudowy Ukrainy – finansowanie inwestycji;
- Kapitał ludzki dla odbudowy Ukrainy- wyzwania rynku pracy;
- Odbudowa ukraińskiej przedsiębiorczości – współpraca samorządów z sektorem MŚP;
- Suwerenność energetyczna Ukrainy – nowe źródła mocy. Efektywność energetyczna, energia odnawialna, wykorzystanie wodoru, połączenia z krajami UE;
- Gospodarka czyli rynek: od pomocy i współpracy do konkurencji oraz inwestycji.