7. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY – ZOSTAŃ SPONSOREM FESTIWALU!

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal w Polsce, który prezentuje najnowsze, nagradzane na międzynarodowych festiwalach, doceniane przez krytyków i publiczność filmy ukraińskie. W tym roku pokazanych zostanie ponad 50 filmów: fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych.

Festiwal od 2016 roku kieruje uwagę widzów na tę niezwykle bogatą kinematografię, która jest ponownie zagrożona po ataku Rosji.

Od lutego 2022 roku zorganizowaliśmy ponad 100 pokazów charytatywnych w całej Polsce, z których cały dochód przekazaliśmy na pomoc Ukrainie. Wierzymy, że poznanie kinematografii ukraińskiej jest ważne i potrzebne.

W tym roku po raz pierwszy zaprezentujemy wybrane hity festiwalu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Na tegoroczny festiwal złożą się sekcje: OBLICZA UKRAINY, KOBIECE HISTORIE, MARIUPOL, SZTUKA WOLNOŚCI, U!FF DZIECIOM oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY.

Wśród prezentowanych filmów fabularnych znajdą się najnowsze filmy najlepszych reżyserek i reżyserów, m.in.

„Ya i Felix”, debiut fabularny  Iryny Ciłyk, laureatki wielu prestiżowych nagród za film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”
„Pamfir”w reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka, nominowany do nagrody Golden Camera na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes
-„Klondike” w reż. Maryny Er Gorbacz, zdobywca 12 nagród filmowych, m.in. nagrody za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sundance

Filmem Otwarcia będzie „LUXEMBURG, LUXEMBURG” w reżyserii Antonio Lukica pokazywany premierowo na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. To po świetnie przyjętym przez publiczność „Moje myśli są ciche” drugi film reżysera, który pokażemy na festiwalu.

Wśród dokumentów między innymi:

-„Nieskończoność według Floriana” w reż. Oleksija Radynskiego, laureat Nagrody Banku Millennium Dla Reżysera Najlepszego Filmu Ukraińskiego na Millenium DOcs Against Gravity
-„Syndrom Hamleta” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, zdobywca 4 nagród na Krakowskim Festiwalu Filmowym, którego międzynarodowa premiera odbędzie się na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno
-„Terykony” w reż. Tarasa Tomenko nominowane w tym roku do dwóch nagród na Festiwalu Filmowym Berlinale

W festiwalu wezmą udział twórczynie i twórcy filmowi, m.in.:

Maryna Er Gorbacz, reżyserka filmu Klondike
Antonio Lukich, reżyser filmu Luxemburg, Luxemburg
Oxana Czerkaszyna, aktorka filmów Klondike oraz Syndrom Hamleta
Taras Tomenko, reżyser filmów Budynek Słowo oraz Terykony
Elwira Niewiera, reżyserka filmu Syndrom Hamleta

Wydarzenia towarzyszące:

Spotkania z twórcami filmowymi (gościniami i gośćmi festiwalu) po projekcjach filmów
Debata: Kobiety filmu w Ukrainie – spotkanie z ukraińskimi twórczyniami filmowymi oraz ekspertkami i ekspertami
Pokaz animacji dla dzieci – pokaz bajek i zabawy z animatorami dla najmłodszych widzów
Koncert ukraińskiego zespołu
Wystawa grafiki Anatolija Ljutjuka, byłego działacza antysowieckiego, dziś mnicha żyjącego wśród ludzi, a także artysty.

W czasie festiwalu trwa plebiscyt publiczności. Publiczność wybiera najlepszy film festiwalu. W zeszłym roku nagrodę publiczności otrzymał film: MOJA WOJNA w rez. Maszy Kondakowej, który będzie można zobaczyć na festiwalu.

W tym roku po raz drugi odbędzie się  KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMTRAZOWY, do którego zgłosiło się 150 filmów.

To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostanie 20 filmów, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych, które będą oceniane przez Jury profesjonalne jak i jury społeczne. W konkursie będzie można zobaczyć filmy z Ukrainy, Polski a także innych krajów.

UKRAINA W CAŁEJ POLSCE

Aby dotrzeć do widzów w całej Polsce od października do grudnia 2022 r. odbędą się repliki festiwalu w wybranych miastach Polski. Będą to: Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Łódź, Poznań, Gorzów wielkopolski, Bydgoszcz i Lublin. Po raz trzeci Festiwal odbędzie się również online.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ROLI SPONSORA FESTIWALU!

OFERTA SPONSORSKA DO POBRANIA

 

 

 

Share This