Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego realizuje projekt pod nazwą trzeci etap Program Odbudowy Ukrainy. Przeznaczona na niego 100 mln euro.
Grupa ekspertów wybrała właśnie 64 projekty przygotowane przez lokalne społeczności.
„To niezwykle ważne. W końcu otrzymują nie tylko fundusze, ale wraz z nimi możliwość realizacji projektów zgodnie z własnymi strategiami rozwoju. Jest to poziom planowania, w którym zasoby kierowane są na jasno określone priorytety. Tworzymy wizję, planujemy, a następnie otrzymujemy środki na realizację projektów, które ją realizują” – powiedział wiceminister rozwoju wspólnot i terytoriów Ołeksij Riabikin.
• 35 projektów o wartości prawie 1 mld hrywien to inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego. To budowa i/lub rozmieszczenie gazowych turbin tłokowych i gazowych, w szczególności kogeneracyjnych oraz kotłowni blokowo-modułowych). Projekty realizowane będą w obwodach winnickim, żytomierskim, zakarpackim, zaporoskim, kijowskim, lwowskim, mikołajowskim, odeskim, połtawskim, rówieńskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim, czerkaskim, czerniowieckim i czernihowskim.
• 29 projektów o wartości 1,1 mld hrywien dotyczy budowy, przebudowy i remontów kapitalnych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w obwodach dniepropietrowskim, winnickim, żytomierskim, zakarpackim, iwanofrankowskim, kijowskim i kirowohradzkim.
Program Odbudowy Ukrainy jest częścią reformy inwestycji publicznych, która ma na celu odbudowę infrastruktury krytycznej i poprawę jakości życia w społecznościach dotkniętych wojną i przyjmujących znaczną liczbę osób wewnętrznie przesiedlonych.
W czerwcu 2024 r. zawarto umowę między Ukrainą a EBI, która przewiduje przyciągnięcie 100 mln euro. Środki te zostaną wykorzystane na odbudowę infrastruktury społecznej, mieszkalnictwa i obiektów komunalnych oraz zapewnienie mieszkań komunalnych w regionach dotkniętych agresją wojskową Federacji Rosyjskiej, a także w tych regionach, które przyjęły znaczną liczbę osób wewnętrznie przesiedlonych. Subwencja będzie udzielana gminom za pośrednictwem budżetu państwa do budżetów lokalnych.
W ramach dwóch poprzednich etapów programu realizowanych jest już 225 projektów o wartości ponad 500 mln euro.