Jest Ukraine Facility!

O godzinie 11:26 Charles Michel, Przewodniczący Rady Europejskiej, raportował z jej posiedzenia na serwisie X: „Mamy umowę. Jedność. Wszystkich 27 przywódców uzgodniło dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld EUR w ramach budżetu UE. To zapewnia stabilne, długoterminowe i przewidywalne finansowanie Ukrainie.UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność we wspieraniu Ukrainy. Wiemy, o co toczy się gra”.

Pierwsza wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Julia Swyrydenko napisała na LinkedIn: „Po ponad sześciu miesiącach, setkach konsultacji, wyzwaniach politycznych i wreszcie możemy podzielić się kolejnymi wspaniałymi wiadomościami – Rada Europejska zatwierdziła finansowanie dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro! (…) Teraz Rada Europejska, Komisja Europejska i Parlament Europejski będą musiały uzgodnić ostateczne warunki programu. Następnie, podczas sesji plenarnej w dniach 26–29 lutego, Parlament Europejski zatwierdzi przepisy dotyczące instrumentu dla Ukrainy.

Opracowanie i zatwierdzenie takich programów zajmuje zwykle 1–2 lata, ale Ukrainie, we współpracy z UE, udało się przyspieszyć ten proces. Ten szybki postęp przypisuje się wysiłkom całego zespołu rządowego, Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, przedsiębiorstw zaangażowanych w grupy robocze i społeczeństwa obywatelskiego, którzy przyczynili się do ulepszenia planu. Jest to nasze wspólne osiągnięcie.

Dzisiejsza decyzja dotyczy nie tyle finansowania, ile wysłania kilku ważnych sygnałów:

  1. europejscy partnerzy wspierają Ukrainę, a zobowiązanie to pozostanie niezmienne w nadchodzących latach;
  2. Ukraina zbliża się do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej. Program opiera się na modelu, w którym UE wspiera finansowo swoich członków. Nasza współpraca w zakresie planu pomocy dla Ukrainy obejmowała ciągłe konsultacje z naszymi partnerami. Przygotowanie tego dokumentu stanowi cenne doświadczenie edukacyjne, które prowadzi nas drogą do członkostwa w UE;
  3. wsparcie finansowe zwiększy odporność naszej gospodarki, a trwające reformy stworzą dogodne warunki do dalszego rozwoju biznesu i inwestycji.


Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia. Będziemy musieli spełnić wskaźniki nakreślone w planie, aby otrzymywać środki w cyklu kwartalnym.

Dziś jednak możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy o krok bliżej do osiągnięcia stabilności gospodarczej w ciągu najbliższych czterech lat. Co najważniejsze, zbliżamy się do dołączenia do europejskiej rodziny.”

Więcej o Ukraine Facility: https://edialog.media/2023/06/23/50-miliardow-na-3-filary-odbudowy/

Na zdjęciu: Julia Swyrydenko

Share This