Rada Zarządzająca Ukraine Investment Framework (II filar Ukraine Facility) ogłosiła zaproszenie do składania wniosków o kredyty dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw za pośrednictwem banków. Całkowita maksymalna kwota konkursu wynosi 1,6 mld euro, z czego 1,4 mld euro to gwarancje kredytowe, a kolejne 200 mln euro to dotacje i pomoc techniczna.
Działanie ma na celu zwiększenie dostępu do wsparcia finansowego, koncentrując się na przedsiębiorstwach w regionach dotkniętych konfliktem, a także przedsiębiorstwach założonych przez osoby wewnętrznie przesiedlone (IDPs), weteranów i inne grupy dotknięte wojną. Dodatkowo program przewiduje wsparcie dla działań związanych z rozminowywaniem.
Program pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom w uzyskaniu finansowania, zmniejszając ryzyko dla banków. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczki z niższymi wymaganiami dotyczącymi zabezpieczeń, co jest szczególnie ważne dla rozwoju ich biznesu.
Pierwsza Wicepremier Ukrainy, Minister Gospodarki Julia Swyrydenko powiedziała:
„Dążymy do stworzenia warunków, w których małe i średnie przedsiębiorstwa, które zapewniają około 80 proc. miejsc pracy na Ukrainie, będą miały szerszy dostęp do niezbędnego finansowania”.
Jak podaje Ministerstwo Gospodarki Ukrainy:
• co najmniej 50 proc. funduszy jest przeznaczone dla firm w dotkniętych regionach, firm wewnętrznie przesiedlonych, weteranów lub tych, którzy zatrudniają osoby z tych grup.
• Co najmniej 75 proc. finansowania przeznaczono dla MŚP, a 25 proc. dla MŚP+, zgodnie z priorytetami konkursu.
• Dodatkowe wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorstw zajmujących się rozminowywaniem.
• Co najmniej 50 proc. środków przeznaczono na inwestycje kapitałowe.
• Do 60 proc. dotacji udzielane jest na projekty biznesowe, które łączą modernizację produkcji, bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych skutkami wojny.
Ministerstwo podało w komunikacie, że w ramach Ukraine Investment Framework ( II filar Ukraine Facility) w Ukrainie jest obecnie 15 banków partnerskich, w tym PrivatBank, Oschadbank, Ukreximbank, Ukrgasbank, Raiffeisen Bank, Ukrsibbank, Kredobank i Bank Lwów. Lista banków może się wydłużyć.
Przypomnijmy, że II filar Ukraine Facility to 9,3 mld euro, przeznaczonych głównie na gwarancje bankowe, umożlwiające realizację strategicznych programów inwestycyjnych Ukrainy. Obecnie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Bank Rozwoju Rady Europy (CEB), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Czeski Bank Rozwoju (NRB), Słowacki Bank Eksportowo-Importowy (Eximbanka), Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD) negocjują z Komisją Europejską swoje pakiety inwestycyjne.