Pokaz pełnej wersji filmu dokumentalnego “Wielka woda. W rocznicę wybuchu elektrowni wodnej w Kachowce”.

Drodzy przyjaciele,

zapraszamy serdecznie na pierwszy pokaz pełnej wersji filmu dokumentalnego Anny Tsyhymy i Hanny Mamonovej “Wielka woda. W rocznicę wybuchu elektrowni wodnej w Kachowce”.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem twórców i bohaterów filmu.

6 czerwca 2023 r. rosyjscy wojskowi wysadzili w powietrze tamę elektrowni wodnej w Kachowce. Tysiące metrów sześciennych wody ze Zbiornika Kachowskiego zalało kilkadziesiąt wsi i miasteczek. Rząd ogłosił ewakuację. Anna Tsyhyma i Hanna Mamonova odbyły serię wizyt w Chersoniu, aby udokumentować historie przedstawicieli Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, którzy codziennie zbierają dowody zbrodni wojennej popełnionej przez Federację Rosyjską.

Pokaz odbędzie się:

28 czerwca, 19:00

Kino Atlantic, ul. Chmielna 33, Warszawa

Wstęp wolny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji do 28 czerwca:

https://forms.gle/kT2GhzDZjUUEBky3A

“Wielka woda”

Film Anny Tsyhymy i Hanny Mamonovej

 

Kiedy woda z tamy Kachowskiej zalała Chersoń, Maksym wyciągał ciała zmarłych. Svitlana i Valentyna pływały łodzią, by pobrać próbki wody i sprawdzić, czy jest ona trująca.  Oleg pomagał mieszkańcom w zaopatrzeniu się w wodę pitną. Są oni pracownikami Państwowej Inspekcji Ekologicznej Regionu Południowego w Chersoniu. Ich praca jest niewidoczna: ludzie w kamizelkach kuloodpornych, pod ostrzałami zbierają wodę i glebę w kolby. Wspólnie z Prokuraturą Generalną zbierają dowody w sprawie ekocydu spowodowanego zniszczeniem tamy Kachowskiej 6 czerwca 2023 roku. Jest to film o tym, jak to jest prowadzić śledztwo w sprawie przestępstwa, gdy sam jesteś ofiarą i gdy pełny zakres konsekwencji katastrofy stanie się jasny dopiero po latach.

The Reckoning Project: Ukraine Testifies («Ukraine Testifies») – to międzynarodowy projekt grupy dziennikarzy, badaczy, analityków i prawników zbierających dowody zbrodni wojennych w Ukrainie. Łączymy siłę opowiadania historii i odpowiedzialności prawnej, aby walczyć o sprawiedliwość, bronić praw i naświetlać prawdę o inwazji Rosji na Ukrainę.

Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Fundacją Stand with Ukraine i inicjatywą Euromaidan-Warszawa

Share This