Zmieniamy nazwę Komitetu PUIG ds. Hotelarstwa i Gastronomii na Komitet ds. HoReCa, co wynika z potrzeby szerszego ujęcia branży i reprezentowania kompleksowo uczestników tego rynku.
Aktualne wyzwania związane z prowadzeniem działalności w tych obszarach wymagają współpracy wielu środowisk, także w kontekście aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej i wojny za naszą wschodnią granicą, która pokazała jak ogromne jest zaangażowanie branży w niesienie pomocy obywatelom Ukrainy w pierwszym etapie, a w kolejnym jak potrzebna może okazać się ich wiedza i doświadczenie w odbudowanie Ukrainy, wyzwalaniu potencjału małych przedsiębiorców, którzy będą chcieli kontynuować lub rozpocząć działalność gospodarczą w nowych warunkach makroekonomicznych.
“Jako Przewodnicząca Komitetu swoją działalność skoncentruję na zacieśnianiu współpracy oraz prowadzeniu dialogu z naszymi partnerami oraz regulatorami rynku na rzecz poprawienia kondycji branży i wzmocnienia jej głosu w procesie wsparcia ukraińskich przyjaciół. Nasze świadome wspólne współdziałanie umożliwia nam szeroko patrzeć na branżę HoReCa. Razem będziemy szukać szans tam, gdzie w pojedynkę trudniej je dostrzec. Będziemy mówić o skuteczniejszych możliwościach realizacji najbardziej ambitnych celów z wykorzystaniem potencjału osób, które patrzą w przyszłość i nie zamykają się na rozwój nawet w niesprzyjających okolicznościach. W końcu wspólne doświadczenia, umiejętności, kompetencje, zasoby i siła naszej branży są konkretną wartością, o którą powinniśmy zawalczyć i zadbać. Nasze priorytety to: łatwiejszy, stały dostęp do wiedzy, efektywniejsze inwestycje w marketing branży, stały rozwój i szeroki zasięg promocji wspólnych polsko – ukraińskich produktów sprzedażowych, bieżąca weryfikacja dostawców i negocjacje cen, realny wpływ na rozwój naszej branży i korzystne dla hotelarzy zmiany systemowe. To także kreowanie standardów i budowanie pozytywnego odbioru hotelarstwa ukraińskiego wśród gości oraz otoczenia branżowego, a także podnoszenie rangi zawodu hotelarza oraz dzielenie się pasją do tej branży z młodym pokoleniem.” – podkreśla Elżbieta Lendo, przewodnicząca Komitetu po stronie polskiej.
Komitet ds. HoReCa w swojej misji ma określenie wyzwań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także wskazanie rozwiązań, które przyczynią się do utrzymania miejsc pracy i możliwości kontynuowania biznesu, a także jego rozwoju w nowym otoczeniu prawnym, gdy Ukraina przystąpi do procesu akcesyjnego z UE.
„Istotne miejsce w zakresie działalności Komitetu zajmie sfera związana ze wsparciem przedsiębiorców z Ukrainy, którzy wracają do swoich działalności gospodarczych, chcą je rozszerzać oraz oferować nowe usługi i coraz bardziej będą otwierać się na zachód.” – zauważa Marta Malskyi, przewodnicząca Komitetu po stronie ukraińskiej. Pełni także funkcję Kierownika Wydziału Turystyki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franko.
Wiceprzewodniczącym Komitetu został Andriy Maksysko, który podkreśla znaczenie wzmacniania handlu polsko – ukraińskiego, a także rolę jaką Polska może odegrać stanowiąc hub dla ukraińskiego rynku, otwierając tym samym drzwi krajowym przedsiębiorcom do nawiązywanie relacji gospodarczych.
„Promowanie współpracy polsko – ukraińskiej w sektorach hotelarskim, gastronomicznym oraz szeroko pojętych usług cateringowych to ważny obszar dla międzynarodowych podmiotów, ale przede wszystkim dla indywidualnych przedsiębiorców, którzy osiągają sukcesy na regionalnym rynku. Wymiana wiedzy między innymi poprzez nawiązywanie bezpośrednich partnerstw pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami to jeden z obszarów działalności Komitetu.” – dodaje Andriy Maksysko, Grupa Bayadera.