Podsumowanie 2023 roku w Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej

To kolejny rok, w którym działalność Izby jest w znacznym stopniu determinowana przez wojnę w Ukrainie. Przekładało się to na tematykę, która była w głównym nurcie zainteresowania Izby oraz jej firm członkowskich.

Zagadnienia związane z regulacjami prawnymi w handlu, w obszarze logistyki i transportu stanowiły jeden z kluczowych obszarów aktywności PUIG. Wyzwaniem okazała się także granica polsko – ukraińska, która zamiast łączyć i wspierać, dzieliła. Blokady granicy były zwieńczeniem problemów, które narastały od dłuższego czasu. Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza wystosowała apele o zaprzestanie blokad i rozpoczęcie dialogu wokół uregulowania spornych kwestii.

Drugim znaczącym wyzwaniem, który w 2023 roku stanowił trzon dyskusji oraz inicjatyw podejmowanych przez Izbę była odbudowa Ukrainy. Izba kontynuowała Projekt „Praca dla odbudowy ukraińskiej przedsiębiorczości”, którego celem jest upowszechnianie informacji o formach wsparcia finansowego społeczności międzynarodowej, głównie Unii Europejskiej dla ukraińskich przedsiębiorców, głównie z sektora MŚP oraz dla samorządów ukraińskich. Główną platformą popularyzacji tej wiedzy jest subportal Izby:

https://pol-ukr.com/odbudowa/

PUIG w sprawie odbudowy Ukrainy współpracuje również z agendami ONZ, głównie z United Nations Global Compact. W ramach współpracy współtworzyliśmy m.in. raport „ United business for Ukraine – sustainable reconstruction of Ukraine”.

Dostrzegając rolę i znaczenie regionalnych współprac, Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza od 2018 roku rozwija platformę samorządową. Początek dał Projekt „Nasza energia- hromada samowystarczalna energetycznie”. W 2023 r. Izba współorganizował kilka seminariów dla ukraińskich samorządowców w Polsce, w tym I Polsko – Ukraińskiego Forum Samorządowego w Serocku we współpracy z Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego oraz organizacji pozarządowej Polsko – Ukraińskie Stowarzyszenia Agrarne”. W celu pogłębienia współpracy na linii samorządów, także w zakresie współpracy gospodarczej, w ramach PUIG utworzono nowy Komitet, do spraw współpracy samorządów.

Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza koncentrowała się także na ważnym aspekcie związanym z integracją obywateli Ukrainy. Realizowany był projekt „Rozwiń skrzydła – pomóż sobie i innym. Wsparcie dla Ukrainek z branży medycznej”. Opracowane zostały standardy dla integracji cudzoziemców na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Kolejną inicjatywą z tego zakresu było przygotowanie analizy „Bariery w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce” we współpracy i na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju. W raporcie dokonano analizy obowiązujących rozwiązań prawnych dot. zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Rozpoczęty został również program „Way to Business” wspólnie z Microfinance Centre. Program ma na celu pomoc uchodźczyniom z Ukrainy, w uzyskaniu niezależności finansowej i integracji społeczno-ekonomicznej poprzez przedsiębiorczość.

Od 4 lat Izba jest operatorem Punktu doradztwa zawodowego – udzielamy wsparcia dla cudzoziemców w ramach miejskiego warszawskiego Centrum Wielokulturowego.

W ramach Izby powstał także nowy Komitet, będący odpowiedzią na aktualne wyzwania – Komitet ds. Rynku pracy, migracji i demografii. Ponadto przedstawiciele Izby brali udział w panelach migracyjnych w ramach kluczowych kongresów, była też partnerem przy organizacji konferencji w Kijowie „Rynek pracy, migracja i demografia w kontekście odbudowy i modernizacji Ukrainy”.

W 2023 roku Izba zrealizowała w ramach kampanii społecznej PUIG „Partnerstwo i Zatrudnienie” cztery edycje konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu”. Spotkania odbyły się w: Legnicy na Dolnym Śląsku, w Świnoujściu w Zachodniopomorskim w ramach 15.Baltic Business Forum, w Poznaniu w Wielkopolskim, w Ostródzie na Warmii i Mazurach. Kontynuacją dialogu jest małopolska edycja konferencji zaplanowana na 15 stycznia 2023 w Krakowie.

Tak jak w pierwszym roku wojny oraz przez kolejne miesiące, Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza nie zapominała o pomocy humanitarnej. W 2023 r. kontynuował pracę Fundusz Pomocy Ukrainie, powołany przez Krajową Izbę Gospodarczą i PUIG, administrowany przez PUIG. Fundusz realizował projekty pomocowe. Najważniejszym były „Wakacje z uśmiechem” dla ponad 530 dzieci z Ukrainy.

W mijającym roku, rozwinęła się również sama Izba. Aktywność PUIG, kompetencje jej przedstawicieli stale przyciągają nowe firmy członkowskie z Polski i Ukrainy. Obecnie do PUIG należy ponad 470 firm.

Share This