1 lutego 2024 w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie odbyło się spotkanie firm członkowskich Komitetu ds. Zdrowia Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej z delegacją Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy pod przewodnictwem ministra Wiktora Liaszko, wiceminister ds. integracji europejskiej Maryny Słobodniczenko oraz doradcy ministra Tarasa Gricenko.
Z ramienia Ambasady UA w Warszawie, w spotkaniu uczestniczyli: Roman Szepeliak Radca Minister Ambasady oraz Mikołaj Granowski I Sekretarz Ambasady
Spotkanie otworzył i prowadził Jacek Piechota – prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, który podkreślił ronące znaczenie współpracy w zakresie zdrowia w polsko-ukraińskiej wspolpracy. Katarzyna Dubno – Przewodnicząca Komitetu ds. Zdrowia PUIG ze strony polskiej i dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma S.A. przedstawiła w skrócie ideę i cel powołania do życia Komitetu oraz profil firmy Adamed Pharma.
Przedstawienia swoich firm i obszarów współpracy ze stroną ukraińską dokonali przrdstawiciele Biofarm , Polpharma , ALAB laboratoria, EMKA S.A., Falck Medycyna Sp. z o.o., Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych oraz Inventmed.
Owocem spotkania była nie tylko zainteresowanie Ministra Zdrowia Ukrainy dla poruszanych przez polskich uczestników spraw czy wyzwań w relacjach wzajemnych na poziomie biznesu sektora ochrony zdrowia Polski i Ukrainy, ale przede wszystkim propozycja ścisłej współpracy i podtrzymania roboczego kontaktu w celu wzajemnego wsparcia w zakresie realizacji projektów i znoszenia barier we wzajemnej współpracy.
Niewątpliwie otwartość ta sprzyjać będzie kontaktom gospodarczym obu krajów w wymiarze ochrony zdrowia.
Komitet ds. Zdrowia to nowa struktura w ramach PUIG, a jego utworzenie jest związane z rosnącym znaczeniem opieki zdrowotnej w polsko-ukraińskich stosunkach gospodarczych oraz w relacjach Ukrainy z UE. To także odpowiedź na zainteresowania i potrzeby firm w zakresie wzmocnienia współpracy w tym ważnym obszarze gospodarki w kontekście aktualnych realiów wojny i planów odbudowy Ukrainy.
Prace Komitetu obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z rozwojem współpracy w obszarze ochrony zdrowia między Polską a Ukrainą, z uwzględnieniem udziału lokalnych firm, w celu budowy i wzmocnienia partnerstwa, identyfikacji problemów i szans rozwojowych, niwelowania barier, tworzenia sprzyjających uwarunkowań prawnych oraz wymiany doświadczeń. Doświadczenia Polski na drodze do członkostwa w UE mogą stanowić solidne wsparcie Ukrainy w dążeniach akcesyjnych.